Національно-патріотичне виховання

НВК "ШКТ-ЛТЛ". Флешмоб з виконання гімну ОУН "Зродились ми великої години"

02.10.2023, 20:31

Наказ №63 від 31.08.2022 р. "Про викладання предмета "Захист України" в 10-11 класах НВК "ШТЛ" на 2022-2023 н.р."

Конституція Пилипа Орлика

05.10.2022   07:17

Конституція Пилипа Орлика

Про автора

Пилип Орлик (1672 — 1742)– гетьман України в еміграції (1710—1742). Закінчив Києво-Могилянську колегію, з 1698 р. – кафедральний писар Київської митрополії. З 1702 р. служив у Генеральній військовій канцелярії, став генеральним писарем (1706 р.).

Після Полтавської битви разом із Іваном Мазепою перебрався до Бендер, де поставив за мету створення антиросійської коаліції для вирішення українського питання. Помер в Яссах.

У квітні 1710 року при обранні гетьманом складає «Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького», які пізніше дістали назву Конституції Пилипа Орлика, яка стала однією з перших конституцій Європи.

Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.

У 2015 році «Пактам й Конституціям прав і вольностей Війська Запорізького» виповнилося 305 років.

Про Конституцію Пилипа Орлика

(з книги Миколи Томенка «Історія української Конституції»)

«Пакти й Конституції», написані гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом та його сподвижниками Г.Герциком, А.Войнаровським, прийняті 5 квітня 1710 року у Бендерах, і є першою українсь­кою Конституцією в сучасному її розумінні. «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького» складені як угода між гетьманом та Військом Запорозьким (народом України), що було характерним для західноєвропейської традиції і відрізнялося від ідей східного патримоніалізму.

Конституція складається з преамбули та 16 параграфів, де сформульовані головні принципи побудови держави. У преамбулі схематично викладено історію Війська Запорозького – всього малоросійського народу. Тут Пилип Орлик витворив історико-політичний міф про те, що першим прийняв християнство каган «хозарів-козаків», а не князь Володимир Святославович. У такий спосіб документ закладав, так би мовити історичний пріоритет Української держави та козаків, які на думку Пилипа Орлика, були попередниками Володимира Великого в процесі прилучення українських земель до європейської цивілізації. Зазначена схема (хозари-козаки – оборонці народу на території України) стала підґрунтям ідеї окремішності русько-малоросійського-українського народу та його природного права на власну державу. Ця ідея в більш розширеному , але завуальованому вигляді пізніше була подана в «Історії Русів» (1818—1822 рр.).

У першому параграфі «Пактів й Конституцій» розглянуто питання віри, заявлено про православ'я як панівну релігію в державі, а також про відновлення автокефалії. Другий параграф важливий тим, що чітко означив кордони держави, визначені Зборівським договором 1649 року. Гетьман був зобов'язаний оберігати територіальну ціліс­ність країни.

Принциповий характер має шостий параграф, де закладені основи управління та діяльності органів державної влади. Конституція пев­ною мірою ґрунтувалася на ідеї поділу влади на законодавчу, вико­навчу та судову. Законодавча влада належить Раді, членами якої є полковники зі своєю старшиною, сотники, «генеральні радники від усіх полків» та «посли від Низового Війська Запорозького для слухання і обговорення справ, щоб взяти активну участь». Рада мала збиратися тричі на рік — на Різдво Христове, Свято Великодня та Покрови, а та­кож за рішенням гетьмана. Усі важливі державні справи гетьман має попередньо узгоджувати, «на власний розсуд ніщо не має ні починатися, ні вирішуватися, ні здійснюватися» [13]. Суд також мав діяти незалежно, оскільки гетьман «не повинен карати сам із власної ініці­ативи і помсти, але таке правопорушення — і умисне, й випадкове — має підлягати (розгляду) Генерального Суду, який і повинен винести рішення не поблажливе й не лицемірне, а таке, якому кожен мусить підкоритися, як переможений законом» [13].

Документ містить цілу низку привілеїв, які надавалися як певним соціальним групам, так і окремим містам. Така значима соціальна складова Конституції розцінюється як необхідність привернути на свою сторону впливові міста та соціальні верстви, які не підтримали свого часу Івана Мазепу та генеральну старшину в боротьбі за власну державу в ході Полтавської битви. Так, розділ ХІ Пактів встановлював:  «вдови козаків, їхні дружини та діти-сироти, козацькі господарства і (господарства) жінок, чоловіки яких перебувають на війні або на якихось військових службах, не притягатимуться до жодних обов’язкових для простого люду загальних повинностей і не будуть обтяжені сплатою податків», розділом ХІІІ ухвалювалося, «що столичне місто Русі Київ та інші міста України зберігали недоторканими й непорушними всі свої справедливо отримані закони та привілеї» [14, с. 46- 47]  тощо.

Загалом документ пронизаний ідеологією обмеження повноважень Гетьмана та його найближчого оточення, кажучи сучасною політико-правовою мовою, необхідності боротьби з корупцією.  Так, Розділ Х зобов’язує Гетьмана «заборонити ці зловживання, що так поширилися, й, уникаючи їх сам, гідним наслідування прикладом, і викорінюючи. Оскільки ж усі тягарі і здирство нещасного простолюду беруть свій початок із підкупу за сприяння особам, що просять і домагаються судових посад, не користуючись довір’ям і не маючи заслуг, але ненаситно прагнучи до власного збагачення, розбещуючи урядовців, козаків і простолюдинів, завойовуючи прихильність Гетьмана підступними подарунками, за допомогою яких намагаються без вільних виборів, всупереч праву і рівності, піднятися на вершину полкових та інших урядів  почестей» [14, с. 45- 46]. Очевидно, така редакція документу стала можливою завдяки винесенню ще одного уроку Пилипом Орликом та співавторами Конституції з соціального конфлікту, який мав місце в тогочасній Україні і був причиною слабкої підтримки дій Івана Мазепи та його найближчого оточення в справі спільної боротьби з Карлом ХІІ проти Петра І.    

Конституція Пилипа Орлика діяла певною мірою на Правобережній Україні як мінімум протягом 1710—1711 рр. Як відомо, за підтримки Карла ХІІ Пилип Орлик в союзі з кримськими татарами виступив проти Російської імперії, маючи на меті звільнити щонайменше Правобережну Україну. Перед спільним військовим походом 1711 року Пилип Орлик здійснив підготовчі заходи – розіслав листи-універсали, в яких закликав до повстання проти влади російського імператора. Очевидним є той факт, що населення Правобережної України було ознайомлено з головними ідеями Конституції Пилипа Орлика, оскільки вони пропагувалися як такі, що мусили би діяти за умови державності України. Повсталий народ підтримав Гетьмана і один за одним міста Правобережжя переходили під владу гетьмана.

Текст був складений латинською і руською мовами. «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького» були напи­сані під значним впливом ідей західноєвропейського парламентариз­му і закладали головні принципи республіканської форми правління.

Повний текст Конституції Пилипа Орлика можна почитати тут.

Мовою оригіналу можна знайти  тут. 

«Рідна країна»

Поїздка в с. Конопниця до музею «Жива історія» 

20.09.2022   11:06

 Сімнадцятого вересня 2022 року, учні 6-А класу здійснили поїздку в с. Конопниця до музею «Жива історія». Екскурсовод розповідав про події часів Першої і Другої Світових воєн, Визвольної боротьби, які відбулись на території України у двадцятому сторіччі, та московсько-української війни, яка триває з 2014 року. На відміну від традиційних музеїв, тут можна взаємодіяти з експонатами: одягнути військові мундири різних армій, потримати зброю різних періодів. Найдопитливіші змогли покататися на військовій техніці. 

Вивчати історію можна цікаво і з користю та задоволенням проводити свій вихідний день.

18.05.2022 Міжнародний день сім'ї День Біблії День Вишиванки.

15 травня 2022 року - Міжнародний день сім'ї. Сім'я - це добро, підтримка, любов, затишок, добробут. Нехай у кожній сім'ї буде мир та злагода.

16 травня 2022 року - День Біблії. Ця книга завжди була лідером за кількістю видань у світі. Читаючи рядки Біблії, ми отримуємо віру, надію та підтримку в найважчі хвилини свого життя.     

День вишиванки - свято, покликане сприяти єдності й процвітанню шлях українського народу. Відзначається в третій четвер травня. Цьогоріч День вишиванки припадає на 19 травня, тож  Одягнімо, друже, вишиванки - Наш чарівний український стрій. Не для когось, не для забаганки А для себе, вірний друже мій.

23.03.2022 Акція "Ангели пам'яті" на Меморіалі Героїв Небесної Сотні.

Склалася традиція проведення акції "Ангели пам'яті" на  Меморіалі Героїв Небесної Сотні. До неї долучилися учні 7-А класу (кл.керівник Мойса Т.В.) та учні 9-А класу (кл.керівник Глущак  О.В.), щоб хвилиною мовчання, та вогниками запалених свічок в скорботі схилити низько голови перед пам'яттю людей, яких було вбито у мирний час.        А також у стінах ліцею відбулася година-реквієм "Вшануймо ангелів".

21.02.2022 Міжнародний день рідної мови.

21 лютого весь світ вшановує Міжнародний день рідної мови. Історія цього свята, як відомо, є трагічною, адже за можливість розмовляти рідною бенгальською мовою віддали життя багато людей. Від того дня минуло 70 років, а боротьба за рідну мову є актуальною проблемою сьогодення вже не для Бангладешу, а для України. 

Роль рідної мови для особистості важко переоцінити, на це звертали увагу письменники, науковці, мислителі. Для кожної людини мова та слово - це щось особливе, сакральне. А що ж для вас означає слово?

20.02.2022 День Героїв Небесної Сотні.

20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час ...

20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Євромайдану (листопад 2013 року - лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Всього під час Євромайдану постраждали 2,5 тисячі людей, більше 100 з них загинули.

20 лютого 2014 року стало вирішальним днем не тільки для Євромайдану, а й для історії України та Європи. В цей день Українці зламали хребет Російській імперії та її маріонеточному українському уряду на чолі з Януковичем. Імперський план колонізації України, відродження тоталітарного СРСР та розділення Європи був зруйнований. Бо Україна сказала рішуче “Ні!” та обрала незалежність і європейський демократичний шлях розвитку.

20 лютого 2014 року стало переломним днем в тримісячному протистоянні українців проти проросійського уряду Януковича. Протестувальники були оточені силовиками, але не здавалися. Зранку майданівці пішли у наступ. Їх зброєю було каміння та коктейлі Молотова, їх захистом були будівельні каски, дерев‘яні щити та підпалені шини. Проти майданівців воювали добре озброєні силовики. На поготові стояла армія. На дахах ховалися снайпери, які цинічно почали вбивати беззбройних людей. Але це не спинило Героїв, бо у них була відвага та велика мета.

В той день Україна втратила найкращих синів, але отримала справжню незалежність, змінила хід історії та врятувала європейську цивілізацію.

via Ukraine. Total Recall

#ДеньГероївНебесноїСотні

#ГероїНебесноїСотні

#НебеснаСотня

на початок